משלוח חינם בקניה מעל 500 ש"ח

תקציר

הכרנו את שולינקה בשני החלקים הראשונים של הסדרה. שולינקה ילדה קטנה של אמא, בה פגשנו לראשונה את שולינקה שהתיימתה מאמה, וגדלה בבית משפחה אומנת כאשר עוברים עליה הרפתקאות ותהפוכות שונות. ובעיקר מככבים שם הקלטות שאמה המנוחה הכינה לה כדי להכינה לכל שלב בחייה.

בספר השני היא מגלה שיש לה אבא, שהיא חשבה שהוא אינו יהודי אך גילתה שהוא יהודי. הוא היה במאסר ממושך על מנת להציל את חייה.  שולינקה מצליחה להציל אותו מהמאסר, אבל היא לא מצליחה להחזיר אותו בתשובה, היא אף חבה קשיים רבים בלימודיה בסמינר בצרפת.פרק י"א

כשקלאוד ושולינקה חזרו הביתה חכתה להם שם הפתעה. רוברטו, אחיו של קלאוד היה בדירה.
אני נמצא כאן כבר למעלה משעה,” הוא אמר להם. “מזל שיש לי מפתח לדירה, אחרת הייתי קופא מקור בחוץ. אבל לא השתעממתי, פתחתי את המקרר, וראיתי שהוא מלא בכל טוב, מי הטבחית המומחית?” שאל רוברטו וקרץ לשולינקה.
אני ממש שמח לראות אותך. שולינקה ואני עדיין לא אכלנו ארוחת ערב, בוא תצטרף אלינו,” הזמין קלאוד.
עדיין לא אכלתם? אני חושש שיש לי בשורות לא כל כך טובות עבורכם, לא נראה לי שנשאר לכם הרבה מה לאכול. באתי מורעב, והייתי בטוח שאלו שאריות, אז הרשיתי לעצמי לאכול באופן נדיב ביותראמר רוברטו, ולא נראה היה שהוא מרגיש לא נעים עם מה שקרה.
אל תדאג, יש מה לאכול, ועל אף שאכלת כבר, תצטרף אלינו, אני בטוח שלא מצאת את כל מה שיש,” אמר קלאוד, אבל כאשר שולינקה נגשה למקרר היא ראתה שאביה היה אופטימי מדי, שכן רוברטו חיסל את  כל מה שהיא הכינה לארוחת ערב, ולא רק זאת אלא שהצצה מהירה אל עבר הכיורים הוכיחה לה שהוא אכל את מאכלי הבשר בתוך צלחות חלביות! המוח שלה עשה חישוב מהיר, והיא תיארה לעצמה שהוא חמם את האוכל במקרוגל, ומי יודע אם לא הטריף אותו עכשיו.
עם כל האהדה שהיא רחשה לדוד שלה, היא הרגישה שהכעס גואה בה. הוא יודע שהמטבח כשר, אז איך הוא מרשה לעצמו לעשות ככל העולה על רוחו בביתם?
קרה משהו?” שאל קלאוד שהבחין בפניה הזעופות של בתו.
אני רואה שרוברטו השתמש בצלחות חלביות,” אמרה שולינקה, לאחר שאמרה זאת היא נשכה את שפתיה, הרגישה שפגעה יתר על המידה בדודה, אבל הוא לא היה מהסוג שנפגע מהר.
הו, אני מצטער, שכחתי בכלל שיש הפרדה שכזו, אבל לא נורא אני אדיח את הצלחות, אעשה אותן נקיות יותר מאשר חדשות, אשטוף אותם עם אקונומיקה והכל יבוא על מקומו בשלום,” הוא אמר בביטחון רב.
זה לא יעזורמלמלה שולינקה. “חיממת  את האוכל במיקרוגל ועכשיו אי אפשר להכשיר את הצלחות.”
להכשיר צלחות?” שאל רוברטו בתמיההאת הצלחות בכלל לא אוכלים, אז מדוע צריכים להכשיר אותם? העיקר שהאוכל כשר, והאוכל היה כשר ממש, הוא היה שלכם, אז מה כל הבעיה.”
שולינקה הרגישה שאין לה כוח להסביר לרוברטו, מה גם שהוא לא שאל על מנת להבין באמת, אלא סתם, כדי להצדיק את מה שעשה. שולינקה חששה שהיא עלולה תכף להתפרץ, לכן היא עזבה את המטבח, והלכה לחדרה.
אני מבין שעשיתי כאן איזו טעות גורלית,” אמר רוברטו לאחיו, “שולי נראית ממש כעוסה.”
הדברים האלו מאד חשובים לה, לכן בבית אני לא עושה שום דבר ללא ההנחיות שלה. אתה יודע, בחוץ אני עושה מה שאני רוצה, אבל בתוך הבית אני משתדל מאד לפעול על פי רצונה, חבל שלא השתמשת בכלים חד פעמיים, בפעם הבאה זה מה שתעשה, כך לא תהיינה כל בעיות.”
מה כל הספור בכלל, על שתי צלחות? אני אקנה לכם אחרות!” אמר רוברטו.
קלאוד עזב את המטבח ונכנס לחדר של שולינקה, היא שכבה על המטה בוהה בתקרה.
מה קרה נסיכה?” הוא שאל אותה רכות.
למה הוא לא מתחשב בי?” שאלה שולינקה בכעס עצור.
הוא ממש לא התכוון לפגוע בך, מקסימום נזרוק את הצלחות.”
אבל זה גם המיקרוגל, אני לא יודעת אם מותר להשתמש בו עכשיו,”
זו כבר יותר בעיה, אבל לא נורא עם התוספת לשכר שלי אוכל לקנות מיקרו חדש, את זה נשאיר בבית כדי שרוברטו יוכל תמיד להשתמש בו. את יודעת שולינקה, אני כל כך שמח שרוברטו מרגיש כאן בנוח, שהוא מרגיש בבית, לא הייתי רוצה לתת לו הרגשה שהוא לא רצוי.” אמר קלאוד.
אתה צודק!” אמרה שולינקה ובאחת התרוממה מהמטה, “לא הייתי בסדר, לא הייתי צריכה לכעוס, אני אנסה לתקן את זהוהיא מהרה למטבח עם חיוך על הפנים.
מצטער על מה שעשיתי”, קבל רוברטו את פניה עם חיוך מבויש.
מצטערת על התגובה שלי, ממש לא היתה במקום, שום דבר לא קרה, ואני ממש שמחה שנהנית מהאוכל. הכל בסדר, אני פשוט צריכה לסמן היטב את כל הכלים החלביים והבשריים, וגם לשים פתקים על המדפים כך תדע בדיוק מה שיך למה. זו אני שאשמה ולא אתה, אבל לא קרה שום דבר שאי אפשר לתקן, אין מחסור בחנויות בכל מה שאנו נצטרך. הכל בסדר, ואני שמחה שנהנית מהארוחה.”
לרווחתה של שולינקה היא הבחינה שרוברטו במצב רוח מרומם והסצינה שהיתה קודם לכן לא השפיעה  עליו.
רוברטו היה טיפוס שלוקח את החיים בקלות ולא ממהר להיפגע מדברים. שולינקה ניסתה לאלתר במהירות אוכל. היא הוציאה מהפריזר מספר קציצות שהיו שם, בשלה פתיתים ופתחה כמה קופסאות של שימורים, והגישה לשולחן את האוכל המוכן.
אני רואה שמפעם לפעם את נהיית יותר ויותר מיומנת,” החמיא לה רוברטו, “האוכל שלך באמת מיוחד מאד, אני בטוח שכאשר מאמה תאכל ממנו, היא תהנה.”
מאמה תאכל ממנו? נשמע כמו צמד מילים שלעולם לא יתרחש,” אמר קלאוד ונאנח עמוקות.
אז זה לא בדיוק כך,” אמר רוברטו, “וזו אחת הסיבות שבשלה הגעתי אליכם היום, מלבד מה שכמובן רציתי להינות מהאוכל של שולי. אבל גם רציתי לומר לכם שיתכן שבהחלט שמאמה תגיע לכאן לביקור!”
אתה רציני?” שאל קלאוד בהתרגשות.
רציני מאד. בעוד שלושה חודשיםהואנוסע לוועידה שיש לו בגרמניה, הוא ישהה שם שלושה ימים. ובדיוק יצא שבאותם ימים המשרתת צריכה לקחת ימי חופשה כי אחותה מתחתנת, אז היא לא תהיה בבית. ורצה המזל הטוב שגם השומר לא יהיה באותם ימים כי הוא צריך לעבור ניתוח קטן. כך שבימים שהואלא יהיה , לא יהיה מי שירגל אחרי מאמה, והיא בעצם תהיה חופשיה לנפשה. כמובן שלא ספרנולושהמשרתת והנהג לא יהיו בעבודה באותם ימים, והוא לא חושד בשום דבר.
העליתי לפני מאמה את הרעיון שלפחות יום אחד תבוא להתארח כאן אתכם. בתחילה היא נבהלה מהרעיון, והתנגדה בתוקף, אתה יודע כמה היא חוששת לנפשה ממנו, היא לא מעזה להפר את ההוראות שלו,ף נראה שהיא חוששת ממש שהוא יהרוג אותה ולא כמליצה בלבד, אבל לאט לאט שכנעתי אותה, אמרתי לה שאנו נעשה עבודת שטח, מראש נספר למשרתת ולנהג שאנו מוזמנים לאיזה אירוע מסוים, כך שאםהואיתחקר אותם מאוחר יותר הם יספרו לו בתמימות על אותו אירוע שבו היינו. יש לנו מספיק זמן כדי לתכנן כל דבר, אבל רציתי לבשר לכם שהדבר בהחלט בהישג יד, ומאמה נתנה את הסכמתה העקרונית. אמנם היא חוששת ורועדת, אבל לאחר שהיא הסכימה, היא החלה את הספירה לאחור, ולקחה לוח שנה וספרה בדיוק כמה ימים נשארו עד לתאריך הזה, והיא כולה נרגשת, היא לא מפסיקה לדבר אתי על כך, ובמצב הדברים עכשיו לא נראה לי שיהיה איזה כוח בעולם שישנה את דעתה, היא כל כך נרגשת שאין לה שום דבר בראש רק הציפיה לפגישה אתכם!”
אין לי מיליםאמר קלאוד בהתרגשות, “אתה לא יכול לתאר לעצמך כמה אני מתגעגע למאמה, כמה אני רוצה לראות אותה, וכמה היא חסרה לי. אין יום שאני לא חושב עליה, ורוצה להיפגש אתה, אבל כבר הייתי מיואש, לא רציתי לחשוב כמה שנים נוספות אצטרך להמתין, והנה אתה בא ומבשר לי בשורה עצומה שכזו! כל כך הרבה שנים שלא נפגשתי עם מאמה, קשה לי אפילו לזכור מגע שלי אתה.”
באיזה יום היא חושבת להיות כאן, איזה יום בשבוע זה יהיה?” שאלה שולינקה הפרקטית
זה יהיה ביום שבת,” אמר רוברטו
מקסים! גרנדמאמה תהיה אתנו בשבת, לא יכול להיות משהו יותר נפלא מזה,” נסחפה שולינקה בהתרגשות. “כמובן שגם אתה תהיה כאן, וואו! נחגוג ביחד ארבעתנו, נהיה משפחה, ארבעה זה כבר מספר מכובד, אני כל כך שמחה!”
זה באמת יהיה משהו היסטורי!” אמר קלאודכמה שנים כבר לא ראיתי את מאמה?” והוא ניסה לחשבן, “למעלה משבע עשרה שנה שלא התראינו, בעצם כן ראיתיאותולפני ארבע עשרה שנה, אז כשהגעתי הביתה והתחננתיאליושייתן לי כסף לניתוח שלך, ראיתי אז את מאמה, אבל אפילו לא דברתי אתה. פניתי אליה בקשתי שתעזור לי, אבל היא הסתכלה עלי עם מבט כאוב ועצוב בעיניה ולא הוציאה הגה מפיה, ומאז לא ראיתי אותה, מאז לא שמעתי את קולה האהוב. אוי מאמה כמה שאני מתגעגע אליה! קשה לי להאמין שאזכה לארח אותה כאן בביתי שלי במשך שבת שלמה, זה נראה טוב מדי מכדי שיהיה אמיתי!”
אבל זה יהיה אמיתי, לא ניתן לשום דבר לעצור אותנו,” אמר רוברטו, “ רק שהואלא יחלה בינתיים ויחליט שהוא לא נוסע לוועדה, אחרת שום דבר לא ימנע מאתנו את השבת שאנו מצפים לה!”
אני צריכה להתאמן בכל מיני מאכלים שאבשל עבור אותה שבת, אני רוצה שהכל יהיה הטוב ביותר שרק יכול להיות, אולי חנה תבוא לעזור לי לבשל”, אמרה שולינקה.
קשה להתחרות אתך, את לא צריכה עזרה של אף אחד,” אמר קלאוד.
לא נכון, אתה סתם אומר את זה, אני רוצה שהכל יהיה מושלם, ואני רוצה גם לאפות חלות, אני אתחיל לאפות כבר מהשבת הזו, אני אתאמן כדי שהן תצאנה טוב. אקח את המרשם של הרבנית קאהן, החלות שלה הן משהו מיוחד, אני ממש אוהבת אותן. אני רוצה גם ללמוד לעשות עוד כמה פשטידות, וגם סלטים מיוחדים. אני גם רוצה להכין פטיפורים מרשימים ולאמא בודנר יש מרשם מיוחד לגלידה בארבע שכבות, אני חייבת להשיג את המרשם, ואני מקוה שיש את כל הרכיבים כאן בצרפת, אני אברר את זה, ואם לא, אדבר עם ריקי שתשלח לי מה שיחסר עם אנשים שמגיעים לפאריז. לישיבה של הרב קאהן מגיעים מגידי שיעור מהארץ, הם נוסעים בכל כמה שבועות חזרה הביתה, ריקי תוכל לעמוד אתם בקשר ולשלוח לי את כל מה שאני צריכה. לאמא בודנר יש גם מרשם לא רגיל של עוגיות אגוזים, הם באמת משהו מיוחד, אני חייבת להכין גם אותם. אכין כרוב ממולא, למדתי להכין אותו טוב יותר, כמעט כבר לא נפתחים לי העלים, זה מאד מרשים, וכמובן שאעשה נקיון יסודי בבית, וואו! אני אנגב את כל האבק, גם מעל הנברשת, אבריק את הרצפות ואת החלונות, כל פינה תנצוץ.”
שולי שולי, תעצרי את הסוסים, מאמה אוכלת מאד מעט, אין לה תאבון גדול פרט לכך שהיא מאד שומרת על הגיזרה שלה, כך שתפסיקי לתכנן לנו כאן חתונה, אם כי בינינו אני לא אתנגד לכל ולא אסרב לאכול מהטעמים הללו.” צחק רוברטו.
לא משנה כמה שהיא תאכל, אני חייבת להכין לה כאן שבת כיד המלך, אני רוצה שגרנדמאמה תראה איזו שבת יפה שיש לנו. וואו! אני כל כך נרגשת! אני הולכת מיד עכשיו להתקשר לבודנר, כדי לקבל את המרשמים.”
רגע שולינקה, אני חושב שהשעה שם חצות מה הבדל השעות בין שם לארץ?, אולי הם כבר ישנים?” צינן קלאוד את התלהבותה.
אתה צודק, אני אחכה למחר ואז אתקשר אליהם, אני צריכה לערוך רשימה של כל הדברים שאני רוצה ללמוד להכין, ואני חייבת להתחיל להתאמן לעשות אותם כדי שהכל יצא לי מוצלח. אני חושבת שכדאי גם קצת לסייד את  הבית, הצבע מתקלף במקומות רבים, מה אתה אומר פאפה, נוכל להשיג במהירות איש מקצוע שיסייד לנו?”
כבר השגתם אחד!” הצהיר רוברטו.
את מי?” שאלה שולינקה בתמיהה,
מה זאת אומרת את מי? את הסייד מספר אחד בכל פאריז, את הסייד הידוע רוברטו, והנה הוא כאן לשרותכם, אני אשמח לסייד את הדירה, יש לי מספר ימים פנויים השבוע, ויש לי גם ניסיון, את דירת הסטודנטים שלי חבר שלי ואני צבענו וזה יצא ממש מקצועי. אז קבענו!”
יופי רוברטו מקסים, תצבע את הכל בלבן, זה הכי יפה, וצריכים לצבוע גם את המשקופים של הדלתות, צבע השמן שם מקולף לחלוטין, אבל צריכים לעטוף את כל הרהיטים ששום דבר לא יתלכלך.”
שולינקה העבירה את עיניה סביב לבית ובכל רגע מצאה פגם אחר.
שולינקה את מגזימה, תאמיני לי שמאמה לא מחפשת את הפאר, היא מחפשת אותנו, והקירות לא כל כך משנים.”
אבל לי זה חשוב שהכל יהיה מושלם כאשר היא תגיע, שנהיה מוכנים במאה אחוז.”
את יודעת שלי לא יהיה הרבה זמן, עכשיו שאני מנהל את המחלקה, אני אצטרך להישאר שעות ארוכות מאד בבית החולים.”
מנהל מחלקה?” שרק רוברטו שריקת התפעלות, ובכלל לא ספרת לי על כך.”
זה חדש חדש טרי מהיום, וזה רק מילוי מקום לחצי שנה.”
מה זה משנה לכמה זמן, העיקר זה שאתה מתקדם קלאוד, אני ממש גאה בך. טוב אל תדאג לשיפוצים בבית, אני אעזור לשולינקה, ואנו נהפוך את הבית לארמון.”
גם ככה הוא ארמון הבית הזה! כל סנטימטר כאן ספוג באושר ושמחה,” אמר קלאוד.
logo בניית אתרים