משלוח חינם בקניה מעל 500 ש"ח


תזונה צמחית - האתגרים

בשנים האחרונות המעבר לטבעונות וצמחונות הפך לטרנד עולמי. מלבד הפן הבריאותי, יש בו עניין אידאולוגי, ארגוני צער בעל חיים מנהלים קמפיינים אגרסיביים לעודד הימנעות אכילת מזון מן החי ומעבר למזון מן הצומח.
מה ההבדל ביןטבעונילצמחוני’? הצמחונינמנע מלאכול לא רק בשר, עוף ודגים אלא גם כל מזון שבא מן החי, כולל ביצים ומוצרי חלב, לעומת הצמחוני שאוכל ביצים ומוצרי חלב.
ביהדות אנחנו מתנגדים נחרצות לאידיאולוגיה של ארגוני צער בעלי חיים. אנו יודעים שהעולם נברא לצורך האדם, כולל השימוש בבעלי החיים. יחד עם זאת, יש להימנע ככל האפשר מצער בעלי חיים ולהשתמש בהם בצורה הכי פחות מכאיבה.
הדעה הרווחת היא שאכילת מזון מן החי בריאה, ואכן מזון מן החי מכיל רכיבים בריאים. אומנם מזון מן החי יש בו גם דברים שאינם בריאים. הרחבה על כך במאמר נפרד. עם זאת ברור כי אכילת יתר מהם וודאי שאינה מוסיפה בריאות וגם מזיקה
בחלק מהמחלות הריפוי מותנה בהימנעות מוחלטת ממזון מן החי לתקופהלדוגמא אנשים הסובלים מבעיות מפרקים ובמיוחד ממחלת הגאוט’, חייבים להימנע ממזון מן החי המכיל כמות רבה של חומצה אורית. במאמר נפרד איה אפרט בהרחבה על מחלות נוספות.
מאידך, מזון מן החי מכיל רכיבים תזונתיים חשובים, ולכן מי שעובר לתזונה צמחית חשוב שיתכנן את התפריט שלו בצורה נאותה בכדי להשלים את החסר.
האתגר בתזונה צמחית הוא חומרים חיוניים שהגוף זקוק להם ואין בתזונה מן הצומח, וכן יש חומרים שהספיגה בהן מן הצומח היא פחות טובה. להלן נעסוק באתגרי התזונה הצמחית, מה חסר במזון צמחי, ובגיליון הבא, נציע פתרונות, כיצד להשלים את החסר.  
האתגרים בתזונה צמחית
חסר בחלבון – מזון מן החי עשיר מאוד בחלבון, 20-30 גרם חלבון בממוצע לכל מאה גרם. האם מי שניזון בתזונה צמחית עלול לפתח חסר בחלבון? בנוסף חלבון מן החי נקראחלבון מלא’ – יש בו את כל סוגי החלבון הנצרכים לגוף. האם חלבון מן הצומח עונה על הדרישות?
ברזל – מזון מן החי עשיר בברזל. מי שיש לו חסר בברזל, הרופא ימליץ לו לאכול בשר. האם יש תחליף בעולם הצמחי האם יש ברזל במזונות מן הצומח? בהחלט ובשפע. אך האתגר הוא הספיגה. במזונות מן החי הברזל קשור להמוגלובין מה שגורם לספיגה מיטבית, לעומת זאת במזונות מן הצומח הברזל נמצא לבדו מה שמקשה על הספיגה שלו. האם מי שניזון בתזונה צמחית עלול לפתח חסר  בברזל? יש חומרים שמעכבים את ספיגת הברזל, איך ננטרל אותם?
סידן – ומה לגבי הסידן האם מי שלא שותה חלב, האם יפתח חסר בסידן?
ויטמינים – יש הרבה ויטמינים חיוניים במוצרי בשר, כגון ויטמין  K וויטמין A, אומגה 3 ועוד. האם המעבר לתזונה צמחונית יגרום חסר לגוף בוויטמינים החשובים האלו?
במזון מן הצומח אפשר לקבל הרכיבים התזונתיים - מה שנדרש הוא ידע
מחקרים רבים הראו יתרונות מכריעים בתזונה המבוססת על מזון מן הצומח, הצמחונים סובלים בעשרות אחוזים פחות ברוב המחלות המודרניות. כאמור במחלות מסוימות, ההימנות ממוצרי בשר היא   חובה בתהליך הריפוי
בעקבות העובדה שנושא הטבעונות נעשה כה פופולרי, נעשו מחקרים רבים בעניין, בכל המחקרים עלה כי תזונה צמחית המתוכננת נכון, הינה בריאה ובטוחה ואין כל חשש להיווצרות חסרים.

 

logo בניית אתרים