משלוח חינם בקניה מעל 500 ש"ח


פאנל מומחים על הבריאות הטבעית

יש טרנדים רבים של דיאטות, אנשים רבים מרגישים מבולבלים. לצורך כך כינסנו פאנל עם שלושה מומחים לבריאות טבעית.. יצאנו מהפאנל מלאי תובנות חדשות, ובעיקר עם מוטיבציה חזקה לשפר את הבריאות.
משתתפי הפאנל:
איתמר שטרית, מרצה במכללת אלימה ומרפא ידוע שם בארצינו, בעבר עסק ברפואה סינית ובצמחי מרפא, בעשר השנים האחרונות הוא עוסק בעיקר בבריאות טבעית שמעודדת את כוחות הריפוי של הגוף עצמו.
אלעזר אנגל, משגיח ורמ בישיבת ברסלב בבני ברק, איש עם ,  חסיד ברסלב בכל מהותו, את הלהט החסידי הוא מעביר למטופליו ומכניס בהם רצון לשינוי.
ישראל בקרמן, אברך בישיבת מיר, ברוב שעות היום שוקד על תלמודו. ישראל החלים בעצמו ממחלה קשה מאד, בעשור האחרון הוא עוזר לרבים להחלים ממחלות קשות.
                                                                                                          
 
אתם ידועים כבעלי ניסיון ברפואה טבעית, נשמח לשמוע מהי בריאות טבעית בעיניכם.
 
איתמר שטרית: להאמין בבורא. ושהבורא נטע בכל יצור את המנגנונים המתקנים, אנחנו רק צריכים לאפשר אותם. זה אומר לדעת מה החוקים בטבע ואיך נכון להתנהל. אחרי שיש בעיה בריאותית זה מצריך השתדלות גדולה ולעיתים קיצונית כדי לחזור לבריאות. אבל בצורה טבעית זה קורה אצל כל אחד ממילא, אנחנו רק צריכים לאפשר את זה.
 
אלעזר אנגל: היסוד הוא אחד, הגוף הפלאי מעשי ידי היודע לרפאות את עצמו, בדיוק כמו שחתך חיצוני נסגר, ככה כמעט כל מחלה יכולה להתרפאות, עי הרופא הגדול בעולם, הבורא שברא גוף מושלם. ויתרה מכךכמעט כל המחלות חוץ מתאונות וכד’, מגיעות מהחריגות שלנו, מתזונה מלאה פסולת, מלחץ ודאגות, ומהפרעה לגוף לתקן את עצמו.
הפסולת הצבורה היא מביאה לכל המחלות, באם נאפשר לה לצאת בהדרגה, “פתאוםהאדם יחלים.
מי שרק לא יפריע, גופו יתעורר ויגיע לבריאות מדהימה ובעזרת הגם לא יחלה. כמו שהבטיח הרמבם הקדוש.
 
ישראל בקרמן: בריאות טבעית בעיניי היא לתת לגוף את התנאים להם הוא זקוק. זה מקיף את כל צרכי הגוף, כולל אכילה נכונה, תנועה, שינה מספקת. כמובן שזה כולל סיפוק צרכי הנפש, כגון סיפוק והערכה עצמית, הפחתת מתחים והרפיה לנפש.  במרבית המקרים מחלה לא באה מגורם זר שתקף אלא מחיים בצורה לא נכונה.   לשמחתנו הבורא נתן לגוף כוחות ריפוי שזה כח החיים בעצמו, ובהינתן התנאים הנכונים הגוף חוזר להרמוניה.
 
נולדתם כאנשים רגילים, איך הגעתם לתחום הזה.
 
איתמר שטרית: מגיל קטן יש לי משיכה לצמחי מרפא, חיפשתי מקום ללמוד בו, הגעתי למכללת אלימה שם לימדו על צמחים סיניים, הלימודים כללו את כל התיאוריה של הרפואה הסינית ונמשכו ארבע שנים. בהמשך הדרך הפכתי למרצה במכללה ביחד עם הרב יובל הכהן אשרוב. כשהרב אשרוב התפתח לכיוון של הבריאות הטבעית עשיתי את השינוי ביחד איתו.
 
אלעזר אנגל: כבן לאבא שהתמודד למעלה מעשור עם מחלות מעיים קשות, ועוד עשור עם גידולים מזעזעים, וחווה את הצער הפחד והאין אונים, מול המחלות המופיעות משום מקום”, עד שהסתלק מאיתנו בחטף, והשאיר את כולנו בצער עמוק. חיפשתי בנרותגישה אחרת. כשקראתי את סיפורה המרגש של שרה חמו שהחלימה מסרטן מפושט, עי תהליך ניקוי פשוט והגיוני, עי הרב אלי שטראוס עה, התעוררתי לראשונה, מאז קראתי המון, שימשתי וותיקים בתחום, וזכיתי לראות בעייניניסים”, אנשים מחלימים משנות כאב, סבל, פחד אלמנות או יתמות. ולכן כעת חלק מייעודי בעולם הוא לפרסם לכל המעוניין לשמוע שיש דרך אחרת.
 
ישראל בקרמן: בגיל 22 חליתי במחלת ראות וכלי דם קשה חוברתי לחמצן 24/7 אחרי 8 חודשים של טיפול תרופתי חסר תועלת, הכניסו אותילתור להשתלת ראות. בחסדי השם נתוודעתי לגישת הבריאות הטבעית נכנסתי לתהליך בכל העוצמה, חרב ההשתלה היתה מונחת על צוארי. והנס אכן קרה, בתוך מספר חודשים התנתקתי מהחמצן נכנסתי לכושר והתחלתי לחיות כאדם בריא. הרופאים התייחסו למקרה שלי כנס רפואי, אך במשך השנים ראיתי שאת הנס הזה הבורא נתן לכל גוף כשנותנים לו לעשות את העבודה.
 
הדעה הרווחת שתזונה בריאה דורשת הכנה מרובה ולכן מתאימה רק למי שיש לו זמן מיותר.
 
איתמר שטרית: זה לא נכון. מה שלוקח זמן זה להתרגל לתזונה טבעית פשוטה. אבל אי אפשר לומר שזה דורש הכנה מרובה, אפשר לתפוס פירות וירקות ולאכול בלי הכנה כלל. זה כן מצריך התארגנות והערכות מחדש, וללמוד להתנהל עם מוצרים שלא היית רגיל להתנהל לפני. כל התחלה חדשה, דורשת התארגנות והערכות ולוקח זמן, אבל אחרי שמתארגנים זה רץ חלק.
 
אלעזר אנגל: כולנו אנשי עסקים, מוכנים להשקיע שעות על גבי שעות, למען כסף \ הצלחה \ נחת מהילדים \ ומעל כולנהחיי נצח.
ברגע שמבינים שמרוויחים גם רוחניות [יותר מ4 מצוות עשה דאורייתא, וחוב הלכתי מפורש], וגם גשמיות, גם חיים רגועים ונעימים, עם סיכוי עצום לא להצטרף ל2,000,000 החולים הכרוניים בארצינו הקטנטנה. בלי כאבים ותחושות משונות בכל חלקי הגוף. מוכנים להשקיע כל מאמץ בפרט שיש המון מתכונים, תבשילים ואפיקינוחים לא רעים בכלל, לחובבי הטעמים. ובל נשכח שהאוכל הזמין באמת הוא פרי ססגוני, אגוז מתקתק, ואפיירק נחמד.
 
ישראל בקרמן: גם הכנה רגילה של עוף עם תפוחי אדמה לוקחת זמן. מה שצריך באמת זה לפתח מודעות ורצון.  אפשר להכין בחצי שעה ארוחת צהריים בריאה להפליא לשלשה ימים הסוד הגדול הוא התארגנות נכונה. אפשר להקפיא מראש קופסאות עם ארוחה שרק צריכה בישול. יש הרבה דרכים להקל.     כשאין זמן אפשר להכין ארוחה מהירות בדקות ספורות.  אפשר גם מידי פעם להבריז ולאכול ארוחה פחות בריאה, זה לא איסור דאורייתא ואפילו לא דרבנן.  הרצון צריך להיות לבסיס בריא.
 
אדם שמכור למתוקים וחטיפים האם יש דרך להיגמל מזה לאורך זמן.
 
איתמר שטרית: בהחלט, הכל עניין של הורדת הגירוי. אפשר לעשות את זה בצורה הדרגתית, ואפשר בצורה חדה וזה יותר קשה. אבל העיקרון הוא להוריד את רף הגירוי. בן אדם יכול להרגיל את הגוף שלו לכל סוג של גירוי. הבעיה בעידן המודרני שאנחנו מורגלים בגירויים מאד חזקים, הן מבחינה עצבית, והן מבחינה רגשית, והן בחשקים ובמזונות.
ככל שבן אדם חי ברף גירוי יותר גבוה, זה שותה לו את האנרגיה ומתיש אותו, וכך המערכות והאברים ומערכת החיסון נחלשים ומגיעים לבעיות בריאותיות.   לכן אפשר להיגמל ורצוי להיגמל.
 
אלעזר אנגל: יש שני גישות, “גישת ההחלפה”, למצוא מתוקים \ מלוחים בריאים. היה אצלי איזה ראש ישיבה חשוב שהיה חייב לאכול כמויות אדירות של מתוקים, ולכן נפל מכל דיאטה, עד שהגיע להרגשהשהוא הולך למותוהתחיל לקחת תרופות ללחד ועוד. ברגע שהמלצתי לו לאכול ללא הגבלה פירות ושייקים טעימים, הוא התחיל לפרוח, נטש את הפסולת ובה החלים כליל, ערכי השומנים צנחו, גם הלחד, והרופא ביקש להפסיק עם התרופות.
אבל יש גישה הרבה יותר נעלית, שדורשת עבודה רוחנית \ פנימית, למצוא תענוגים קצת יותר מרוממים מדוריטוס ורוגלע,  בשרבקר מלא תבלינים, או עמילן מלא שמן. כן, יש תענוגים יותר מרוממים. [חיברנו עכ חוברת מדהימהתאוות אכילה”].
 
ישראל בקרמן: ראשית מותר לאדם לחרוג מידי פעם ולאכול שוקולד. לצערי הרבה אנשים חיים בקיצוניותאו הכל או כלום’, תקופה מסויימת הם אדוקים מאד בתזונה, ואחרי נפילה קטנה נוצרת תחושת כשלון, ההערכה עצמית נמחקת ואוי ואבוי מה שקורה.  צריך מראש להכניס חריגות לתפריט.
בנוגע להתמכרות למתוק, ברגע שהמודעות לבריאות עולה, ומבינים למשל שחבילת שוקולד גורמת להפצצת סוכרים שהלבלב לא מצליח לעמוד בה, ושחלק ניכר מהסוכר הופך לשומנים, יש מוטיבציה להפחית בזה מאד. אני באופן אישי אוהב מאד מתוק, לפעמים בשעות הלילה כשאני חש צורך למשהו מתוק, אני אוכל כמה קלמנטינות מתוקות או מנגו טוב. השליטה העצמית והרגשת הרווח המיידית נותנת סיפוק.
בנוסף כדאי שהבית לא יהיה מלא בגאנק, כשאתה קונה שוקולד ויש כמה במבצע, תקנה אחד ותשלם מעט יותר, אל תחשוב שחסכת כשקנית כמה, פשוט אכלת יותר.
כמובן שיש אינספור ממתקי בריאות טעימים להפליא. אפשר למצוא מתכונים בקלות.
 
אדם באמצע שנותיו שנהנה מבריאות טובה מדוע שיפסיק ליהנות מהחיים.
 
איתמר שטרית: גם אדם עם גנטיקה חזקה שסומך על עצמו ורוצה לחיות בהוללות הוא לוקח סיכון, יכול להיות שיום אחד זה יפגוש אותו. בנוסף כנראה שכבר עכשיו הגוף משדר לו, אלא שהוא לא רגיש מספיק כדי להשים לב לזה, הגוף מדבר אלינו כל הזמן דרך משובים, ככל שהאדם יותר רגיש ומדוייק וזך, הוא מרגיש את המשוב בצורה יותר מדוייקת. גם אדם שמרגיש בריא וחזק אפשר לשאול אותו מספר שאלות ולהראות לו שיש דברים שמפריעים לו. אבל גם אם שום דבר לא מפריע לו, הלוואי ויוכל לחיות כך לנצח, יש חוקיות בטבע ויהי רצון שהשם ישמור אותו.
 
אלעזר אנגל: כמו אחרי טיפול 10,000 ברכב, הכל נוסע יותר טוב. כך הרבה מתנקים שכיוונו לנקודה אחת כמו החלמה מסוכרת סוג 2, הרוויחו על הדרך הרבה דברים אחרים, צרבות או כאבי בטן, נעלמו. וכד’. לכן קשה לומר על יהודירגילבגיל 40 שהוא מרגיש טוב בהכל.
בכל פגישת ליווי כשפותחיםעל השולחן”, את כל ההרגשות בכל הגוף, מגלים אצלהנהנים מבריאות טובה”, הרבה דברים שיכולים להעלם, וגם לא לדרדר חלילה.
אבל גם אם כן, הסטטיסטיקות מדברות על אחד משלוש שיחלה רחמל במחלה. כמעט כל מבוגר חולה בילחד, סוכרת או שומנים גבוהים, שהם הקורמים העיקריים לארועי מח ולב ושאר מרעין בישין, וכי לא כדאי כזה ביטוח? הגיוני ופשוט, שבעזרת היציל אותך מהמחלות שאנחנו מייצרים לעצמינו???
ושוב- אפשר להנות מהחיים גם עם סלטי ירקות, מאפים בריאים ותבשילים נהדרים.
 
ישראל בקרמן: הרבה יותר קל להישאר בריא ולא לחלות מאשר לרפא מחלה קיימת. אדם בריא צריך לשפר את תזונתו אך במעט כדי לזכות לחיים ארוכים ובריאים. לעומת אדם שכבר חלה, שבכדי להבריא יצטרך לעשות שינויים משמעותיים יותר, וכן להתמיד בהם לאורך זמן, וגם אז לא תמיד הריפוי יהיה מושלם. בנוסף השקעה בבריאות נושאת ריבית משתלמת מאד כאן ועכשיו, משקל תקין, קלילות, עיכול נח, חלק ניכר מהאוכלוסייההבריאה’, סובלת מאלרגיות, עצירות, כאבי ראש, כאבי בטן, אנשים שכחו מה זה להרגיש טוב. אדם שלא מתעלל בגופו, ומשפר את צריכה המזון שלו בצורה מתונה ולא קיצונית, ירגיש הרבה יותר טוב.  וכמובן שאי אפשר להתעלם מנתוני התחלואה בגיל היותר מבוגר, מרבית האנשים המבוגרים סובלים ממחלה כרונית.   אפשר היה למנוע את זה בקלות רבה עשרים שנה קודם. זו ההשקעה המשתלמת ביותר.
 
האם לרפואה הקונבנציונלית אין את הידע שלכם.
 
איתמר שטרית: עולם הרפואה זה סקאלה מאד רחבה, אני מניח שיש כאלה שיש להם את הידע, אבל לרופא הפשוט שלמד בפקולטה לרפואה ולא העשיר את עצמו בעוד ידיעות, יתכן שאין לו את המידע הזה, מפני שלא למד כמעט על תזונה ועל חוקי החיים. הידע הוא ידע פשוט והדברים ברורים למי שרוצה להבין אותם.
אלעזר אנגל: בשנים האחרונות בה נכנס הרבהאורח חיים בריאלקופות ובתי החולים, לפני שנים מי שאמר שעישון מזיק היה בדחן. ומי שאמר ששומן מהחי, או חומרים כימיים שונים מחריבים את הבריאות של כל הדור היה ליצן. כיום רוב ההמלצות של גופי הבריאות המובילים בעולם, עוסקים בתזונה נקיה, אויר נקי, פחות קרינה וחומרים רעילים.
ועדיין הגישההרגילהטוענת בתוקף שאנחנו צריכיםלעזוראולתקןאת הגוף, אבל הם לא הצליחו להוציא חולה סוכרת אחד בעולם!!! לבריאות איתנה ללא תרופות. או להוריד לנצח את ערכי הלחד בלי תרופות.
והם מודים שהתרופות לא מרפאות אלאמאזנותאת המצב, ואילו בשיטה שלנו שבה אנחנו לא עושים כלום, אלא מאפשרים לגוף לתקן את עצמו, מאות!!! מחלימים מסוכר ולחד. בעיניי ראיתי! לא אחד ולא שניים. אפשר להביא דוגמאות מעוד מחלות, אבל זה יעיד על הגישה.
נקווה שתופעת הרופאים המצטרפים לבריאות הטבעית, תלך ותשגשג עד שבקרוב ייסגרו רוב מחלקות בתי החולים, הלוואי...
 
ישראל בקרמן: לפני אחת עשרה שנה, כשמצב הריאות שלי התחילה להשתפר באופן פלאי אחרי שינוי התזונה, מנהל יחידת ריאות בהדסה עין כרם אמר לי, “אתה צוחק על כל התחזיות שלנו, תמשיך לעשות את מה שאתה עושה”. אמרתי לו, פרופסור חדר ההמתנה שלך מלא באנשים שממתינים לעצתך, אולי תציע להם גם לשנות את התזונה ולהבריא. הרופא השיב לי, “כולם יודעים שתזונה ופעילות גופנית עובדת יותר מתרופות, רק שאנשים אין להם כח”. הרגשתי חוסר צדק בתשובה שלו, אני חושב שמחובתו כרופא ליידע את מטופליו שיש דרך אחרת, הם יבחרו אם לעשות או לא.
לגוף השאלה האם הרופאים יודעים, התשובה היא יש ויש. לצערי בכל שנות לימודי הרפואה, הרופאים לומדים על תזונה רק כעשרים שעות, ולכן רוב הרופאים חסרי ידע בנושאי תזונה. לשמחתי בשנים האחרונות המודעות הולכות ועולה, וזה חודר גם לעולם הרפואה.
 
האם יש אנשים שניזוקו מהבריאות הטבעית.
 
איתמר שטרית: קורה בתהליך ההחלמה שהגוף מגיב בצורה עוצמתית וחזקה, הוא סובל ונהיה כאבים, יש החמרה בדלקת , ונראה לו שהוא ניזוק. הסיבה לכך, מפני שבן אדם בעידן המודרני מלא ברעילות, וכשהגוף מתקן את המצב זה מצריך לפלוט מהרקמות החוצה אל זרם הדם. המעבר הזה עלול להיות כרוך באי אלו סימפטומים, בהתאם לבעיה הבריאותית ולמקומות החלשים אצל האדם. כשלא ממשיכים את התהליך עד הסוף זה יכול להראות כנזק.
אנחנו מתייחסים להחמרה בסימפטומים כמשבר ניקוי של הגוף, חשוב לקבל הנחיות מתאימות איך להתנהג בזמן משבר. ובזמן המשבר עצמו ליצור קשר ולקבל את העזרה המתאימה.
 
אלעזר אנגל: כן. אדם עם הרבה פסולת [ויש הרבה כאלה], או אברי הורקה חלשים, שיצא למסע ניקוי מהיר מידי, יכול לגרום לכך שגופו לא יעמוד בקצב, לכן כדאי מאוד מאוד, להתייעץ עם יועץ בריאות טבעית אחראי, בכל תהליך ניקוי.
כמובן שעל פי חוקי הרפואה בארץ ישראל, יש להתייעץ בכל דבר עם הרופא המטפל, אבל אחרי יעוץ מתאים וזהירות הנדרשת, ברוב מוחלט של המקרים לא צפויה כל סכנה.
 
ישראל בקרמן: אוסיף על מה שאמרו חברי,, יש אנשים שהפסיקו לקחת תרופות בצורה לא אחראית וקרו להם נזקים רבים, וכן יש אנשים שהגיעו לחסרים קשים על ידי דיאטות לא אחראיות. ולכן הליווי חשוב שיעשה על ידי איש מקצוע. כמובן שאיננו ממליצים על הפחתת תרופות ואין זה מסמכותינו, כשמצב הבריאות משתפר, הרופא המטפל מורה על הפחתת מינון התרופות.
 
האם תזונה טבעית לא יכולה לגרום לחסרים בגוף.
אלעזר אנגל: הרופא שלי העיד בפני שתזונה צמחית מלאה מספקת את כל הצרכים של הגוף, כולל b12 וויטמין d,
מה שכן חשוב זה לגוון, ולאכול מנת חלבון איכותית מידי יום, כדאי גם לערוך בדיקות דם מידי פעם, ולשים לב שמרגישים טוב. כבר פגשנו כאלה שהגיעו לחסרים בגלל שאכלו רק פירות וירקות וכד’. זה עוד סיבה להתייעץ, עם יועץ בריאות אחראי.
ישראל בקרמן: תזונה טבעית שמתוכננת נכון לא אמורה ליצור חסרים, להפך אנשים שניזונים בתזונה המודרנית על פי רוב סובלים מחסרים משמעותיים. חשוב מאד לתכנן את התזונה בצורה נכונה כדי לספק את כל אבות המזון ומספר הקלוריות הנדרש בהתאם לאדם, יש לבצע מעקב שאין חסר של 12B, במקרה הצורך נמליץ על תוסף.
 
ספרו לנו על סיפור הצלחה מיוחד שהיה לכם.
 
איתמר שטרית: יש הרבה. סיפור מיוחד, בן אדם שהגיע אלינו עם כושר גופני מרשים. סבל מדלקת כרונית במעיים שנקראת קרוהן, ודלקת מפרקים קשה כשבקושי הצליח ללכת  אפילו עם קביים, ודלקת כרונית בעיניים (אוביאיטיס), הבן אדם כמעט ולא ראה בכלל, היו לו עשר אחוז ראייה בשני העיניים. ביטוח לאומי נתן לו מאה אחוז נכותגם לא הולך, גם כל היום רץ לשירותים וגם לא רואה כלום. עבר תהליך של תזונה ועשה את כל מה שצריך, היום הוא רואה מאה אחוז, אין לו דלקת במעיים, ואין לו דלקת במפרקים והכל חלק.
 
אלעזר אנגל: ההצלחה היא לא שלנו, אלא של הבורא והבריאה המדהימה שיצר. אנחנו רק מלמדים איך לאפשר לטוב הזה להתפרץ.
פנה אלינו אברך צעיר בן עליה, שהיה בטוח שהוא בריא לחלוטין, רק יש לו כמה קג עודפים. במהלךחיפוש הסיבה”, למה הוא לא רזה, התברר שהוא מתרוקן אחת לחודש או יותר!!! זה מזעזע! בפרט שהגמרא כותבת שעצירות גורמת להרבה צרות חלילה. זה גם הסביר למה הוא מרגיש תשוש באופן כרוני, למרות שינה טובה.
כשחיפשנו את הסיבה לעצירות מצאנו, שהקיבה נפגעה מניתוח קיצור קיבה שנערך לפני שנים רבות [וגם לא הועיל לטוח ארוך]. נו מה עושים?
לשבחו ייאמר שהוא החליט החלטה חזקה, לעשות את כל המוטל עליו, תרגילים משונים, תזונה נקיה לגמרי, מיצים או תמרים, ירקות או מרקים. ובעצמי לא ידעתי האם הגוף הפלאי יגבור על התקלה שבני האדם יצרו, או לא.
אחרי כחודשיים מתוך שלושת חודשי ניקוי, הגיעה הישועה, אט אט הכל נבנה נכון, ובה הוא חזר למציאות נורמלית של פעמיים שלוש יציאות איכותיות, בקלות ובמהירות, ביום.
העייפות נעלמה, המשקל ירד, מרץ נעורים מילא את כל יישותולהגדיל תורה ולהאדירה.
 
ישראל בקרמן: כמעט אצל כל אחד שעושה שינוי יש סיפור הצלחה. יש מקרה שנחרת לי. אשה בת 40 אמא ל12 ילדים שסבלה מדלקות בושט ובקיבה שהסבו לה יסורי תופת, במקביל סבלה גם מחוסר ספיגת ברזל, מידי מספר ימים הוצרכה לקבל זריקות ברזל שלא כל כך הועילו לה, היא סבלה מחולשה נוראית, בנוסף לזה סבלה גם מעודף משקל משמעותי. היא איבדה טעם בחייה מרוב חולשה וסבל.  כשבאה אליי ביקשה לוודא שאני לא רופא אלטרנטיבי, מפני שכבר שילמה עשרות אלפי שקלים על כל מיני תוספים. הסברתי לה על גישת הבריאות הטבעית. אחרי ארבעה ימים היא כתבה לי ואני מצטטכבר אין צרבות, תודה להשם ולך השליח הטוב”, כעבור ששה שבועות היא כתבה לי, “הכיבים והצרבות מאחורינו, הכי מגניב זה לפגוש אנשים שעוצרים ושואלים מה עשית?? או איפה החצי השני שלך?! ואת נוזלת!”.
 
שתפו אותנו במקרה שנכשלתם.
 
איתמר שטרית: כשלון מבחינתי זה חוסר בתקשורת, אני נכשל אם אני לא משדר לבן אדם אנרגיה חיובית, שיכול להישאר איתי בקשר ולשגע אותי כשצריך. אני רק נותן הנחיות איך לאפשר לגוף וזה עניין שלו. כשלון קורה כשבן אדם קשה לו להתמיד בתהליך, או כשיש לבן אדם רקע של בעיות בריאותיות חמורות, ולא תמיד היה מודע אליהם, וכשמתחיל תהליך רואה הרבה בעיות שצצות פתאום והוא לא מבין למה זה קורה, ומתייאש.
מקרה ספציפי של כשלון, מישהי שהשתתפה בניסוי של תרופות ביולוגיות לקרוהן, ואחרי ארבע שנים של השתדלות סופר מדויקת עדיין לא הבריאה והיא צריכה לרוץ הרבה לשירותים.
 
אלעזר אנגל: שוב, כל זמן שכח החיים נמצא, אפשר עוד לתקן. כי כל זמן שהגוף מסוגל הוא ילך וינקה ויצחצח את כל הגוף, בעזרת ה’. אאכ הגוף או חלקים ממנו כבר התנוונו.
ובכל זאת, יש יהודי שאני מעריך שהוא יוכל להחלים ממשקל היתר שלו, מהעייפות הכרונית, ואולי בהמשך גם להקטין את האדנומה השפירה שבמוחו. אבל כמו ששאלתם מקודם, היות וזה לא קל, וצריך להתגייס בכל הרצינות למסע הניקוי, אין לו כח, אני לא דן אותו, אבל אני מצטער בצערו, גם צער המחלה וגם בכך שאין לו כחלהתעורר על החיים.
כשמתפללים על בריאות כנראה לא רק מבקשים על ההחלמה, אלא שיהיה לנו כח לדייק, להרפות, לחכות ולאפשר לריפוי להגיע.
זה גם משלים את התשובה למה להתחיל בניקויכשבריאים. כי כשכבר חולים יש הרבה דיוקים והחמרות, וכשבריאים מספיק 70% בערך. הרחבנו עכ בחוברתלהשאר בריא”.
 
ישראל בקרמן: היו שני מקרים שליוויתי מקרוב של ילדים שחלו בסכרת נעורים, כיון שהם עברו לתזונה בריאה ממש בהתחלה, היתה מחשבה אולי יש דרך לשקם את הלבלב שנפגע, הילדים עשו כל מאמץ אפשרי הן בתזונה והן בדרכים אחרות, לצערי הריפוי לא קרה והם חזרו להזריק אינסולין. בסכרת נעורים כמעט ולא שמעתי על מקרי החלמה. 
 
איזה טיפים יש לכם לתת לאנשים בכדי שיוכלו להתמיד בתזונה בריאה.
 
איתמר שטרית: ריפוי טבעי זה לא רק תזונה, נכון שבימינו עיקר השינוי צריך להיות בתזונה, מפני שכולנו גדלנו על תזונה לא טובה, אנחנו אוכלים רק מה שטעים, וחלק גדול מהעבודה זה תזונה.
הטיפים שלי, דבר ראשון להיות שמח ולהתחזק ברגשות חיוביים כמו אהבה, השמחה עוזרת למערכת החיסון ומועילה לכל הבעיות. והטיפ העיקרי ליישם את התנאים ההכרחיים לחיים, שהם גם התנאים ההכרחיים לריפוי, אויר טובלנשום טוב. מים נקיים, שינה טובה, מזון טוב, ופעילות.
 
אלעזר אנגל: אנחנו קוראים לזהאמן”.
אמת, מעשה וניקוי. לדעת את האמת, שתזונה של פירות וירקות, מעט קטניות מונבטות ודגנים איכותיים, תאפשר לגוף להתמודד עם הפסולת שאנחנו צוברים. אחכמעשהלעשות כמה שיכולים, החלף בורקס בתפוח ותמר, תרנגול במרק עדשים, המעט בלחם, וכד’. ובכל פעם שתרגיש לא טוב, או אחת לתקופה, תעשה ניקוי מדוייק [הבסיס פירות וירקות חיים, מיצים ושייקים, אך כדאי להתייעץ עם יועץ אחראי].
כך תוכל להמשיךלהנות מהחייםעם צריכת פסולת מידי פעם, אבל תשאר בתוך איזון הניקיון.
מה עוד? ספרים. ספרי החלמה. ספרי מחקרים. לנסות מתכונים. וללמוד אחת ולתמיד את סוגייתשמירת הגוףשהיאעבודה אהובה לפניו ית’” [אגחזוא אקלז] ומעל הכללהתפלל ולחזור ולהתפלל שיזכה אותנו לעסוק במצוות יקרות אלומצוות ונשמרתם”, כדברי התוס’ [שבועות לו. והרשבץ זוהר קיח], “השמר לך ושמור נפשך מאוד” [שם], “לא תשים דמים בביתך” [רמבם רוצח פיא הד], “בל תשחית” [שבת קמ: ובמאירי שבת קכט.]. ונזהר שלא להיות מ99% המתים בפשיעה [ירושלמי שבת מג.]
ישראל בקרמן: ראשית לקבל תפיסת חיים של בריאות. אני ממליץ ללמוד על הגוף באופן בסיסי להבין איך דברים קורים, ואיך שמוות וחיים תלויים במה שאנחנו מניסים לפה.  מומלץ מאד לקרוא ספרי בריאות. (מי שירצה אשלח לו במייל המלצות על ספרים מצויינים).   
התארגנות נכונה מאד תעזור, אפשר פעם בחודש לעשות יום בישול ענק ולהקפיא את הבסיס.
והעיקר להתרגל לצרוך הרבה פירות וירקות ודגנים מלאים וקטניות בתזונה. ההרגל יהפך לטבע.
מאד מיקל ללכת לאיש מקצוע שיתן את הטיפים וההדרכה הנכונה,
 
האם יש סיכוי שדרך החיים שלכם תהפך לנורמה אצל כלל האוכלוסייה.
 
איתמר שטרית: בודאי, הגאולה מאד קרובה, הגאולה זה גאולת