משלוח חינם בקניה מעל 500 ש"ח


לחץ דם גבוה- מהו? ומה הוא גורם לגוף?

במשך השנים פגשתי לא מעט אנשים שסובלים מיתר לחץ דם. אין להם מושג מה זה לחץ  דם גבוה, הם רק יודעים שזה מצב מסוכן וצריך לקחת תרופות כדי להוריד אותו. אותם אנשים נוטלים תרופות עוצמתיות להורדה מלאכותית של לחץ הדם, בזמן שאינם יודעים מה הנזק שנגרם לגופם מהורדה מלאכותית של חץ הדם ומה הן תופעות הלוואי המסוכנות של התרופות שהם נולים.
אותם אנשים כלל אינם יודעים שיש דרך אחרת לרפא לחץ דם מבלי לקחת תרופות כלל וכלל. בשורות הבאות נצא למסע מרתק בתוך הגוף שלנו, נבין מהו לחץ דם, ומדוע הוא הכרחי לעצם קיומנו, ואיך לחץ הדם שאינו מאוזן יכול לסכן אותנו. כולי תקוה שכאשר נבין שבעזרת השם אנחנו יכולים להתרפא גם בלי תרופות, ויש בידנו להתרחק מכל הסכנות, הדברים  יחדרו עמוק בלבנו ובעיקר לצלחת שלנו, ובעזרת השם השינוי בא יבוא. 
תפקיד הדם
גופינו מורכב מאיברים רבים שעשויים ממיליארדי תאים. כל תא ותא זקוק בכל רגע נתון לחמצן וחומרי הזנה לצורך קיומו, ויש צורך במערכת שתוביל את ההספקה  לתאים. ‘המוביל הארצי’ בגוף הינו  הדם, אשר נושא בתוכו מזון וחמצן ומוביל אותם לכל חלקי הגוף. תא בגוף שלא מקבל אספקה קבועה של דם, מתנוון ומת תוך מספר דקות. לדוגמא – התקף לב, הוא מצב שאין אספקת דם לחלק מהלב בגלל חסימה והתאים בחלק הזה מתים. גם נמק ברגל הוא תוצאה מכך שאין אספקת דם לאותו איזור.
כלי הדם שמובילים את הדם לכל חלקי הגוף דומים לצינורות. איך הדם זורם בתוך הצינורות האלו? מי דוחף אותו לעלות  לחלק העליון של הגוף? השם ברא  משאבה נפלאה בגוף האדם – הלב, הוא דוחף את הדם למעלה ולמטה ומתאים את קצב הזרימה לכל איבר על פי מיקומו. באופן טבעי הדם שזורם יוצר לחץ על הדפנות של כלי הדם, כמו מים שזורמים בצינור יוצרים לחץ על דפנות הצינור. הלחץ שנוצר בעת זרימת הדם על דפנות כלי הדם, נקרא לחץ דם. להלן אשתמש במונח הזה. 
לחץ הדם הוא צורך קיומי בגופינו. כדי שכל מקום בגוף יקבל דם באופן רציף, מוכרח שהדם ינוע, עצם התנועה של הדם יוצרת לחץ על כלי הדם. לעיתים הגוף זקוק ליותר חמצן, כגון בזמן מאמץ, ואז נצרכת כמות גדולה יותר של דם  לספק את הדרישה. בצורה מופלאה הלב עונה על הצורך, ומגביר את הפעילות שלו, הדופק עולה, ובכך זורם יותר דם בכלי הדם, מה שבעצם מעלה את לחץ הדם. כמו בצינור, ככל שנגביר את זרם המים וכמות המים הזורמת מתרבה  כך  הלחץ על הצינור יתגבר. הגוף מווסת את לחץ הדם לפי הצורך שלו.
באדם בריא הוויסות של דם הוא בהתאם לצורך של הגוף. הבעיה מתחילה כשלחץ הדם עולה באופן קבוע גם בזמנים שבעצם אין לגוף צורך בלחץ מוגבר של הדם. לחץ דם גבוה עלול לגרום לתופעות מסוכנות, כלי דם קטנים בעיניים  או בכליות עלולים להתפוצץ , מה שעלול לגרום לעיוורון או לאי ספיקת כליות. יותר גרוע מזה, יתר לחץ דם  יכול לגרום להתנפחות ופגיעה בכלי דם של המח ולגרום לאירוע מוחי, או להתקפי לב.
מה גורם ללחץ הדם לעלות בצורה חולנית?
יש מספר סיבות שיכולות לגרום ללחץ דם גבוה. הסיבה הנפוצה ביותר היא כשכלי הדם נהיים צרים יותר. על אף שהלב מזרים את הדם באותה עוצמה, כיון שהצינור צר יותר, הלחץ עליו עולה. זה בדיוק מה שקורה עם צינור השקיה, ברגע שהצינור מתקפל חלקית, כיון שיש למים פחות מקום לעבור גובר הלחץ של המים על הצינור. כאשר כלי הדם נהיים צרים יותר, הדם שזורם בהם, מגביר את הלחץ כדי לעבור, ולחץ זה מסכן את כלי הדם.
מה גורם לכלי הדם להיות  צרים יותר? באם בדם שזורם בכלי הדם יש  שומנים וכולסטרול יתרים הרי הם נדבקים לדפנות של כלי הדם. בשפת הרפואה קוראים לזה ‘טרשת עורקים’. השומנים מצטברים בדפנות כלי הדם  במשך עשרות שנים.  בתחילה ההיצרות אינה מורגשת, הדם ממשך לזרום כרגיל, אך אחרי שנים של אכילה קלוקלת, ההיצרות הולכה וגדלה לרמה של מחלה.
שקיעת החומרים והידבקותם לדפנות כלי הדם גם גורמת לאיבוד הגמישות של אותם עורקים? וורידים? צריכים מילה אחרת מ. כלי הדם עשויים משריר שיש לו יכולת התרחבות וכיווץ, אך כששוקעים בהם חומרים, הם מתקשים ומאבים את הגמישות שלהם, מה שגם מחמיר את היצרות כלי הדם. ‘התקף לב’ נשמע כאירוע חיצוני לפעולות הלב, כאילו גוף זר חדר לתוך הגוף ותקף את הלב, אבל הדברים אינם כך, האדם עצמו הוא בעצם התוקף את תפקוד הלב, שנים רבות של הזנחה ואכילה לא נכונה אלו הם שביצעו את ההתקפה עד כדי אירוע לבבי. 
בתזונת הג’אנק פוד שבזמנינו, גם אצל ילדים מתפתחת טרשת עורקים, ראו את זה בניתוחים שלאחר המוות אצל ילדים בריאים שמתו בתאונות דרכים. אמנם אצל הילדים מצב הטרשת עדיין לא הייתה מאד חמורה עד כדי הפרעה בתפקוד של הלב, אך כאמור ככל שמצב הטרשת מתקדם זה עלול לשבש את התפקוד של כלי הדם.
האם ניתן למנוע לחץ דם גבוה?
רבים אוהבים להאשים את ההורים שלהם בכל בעיותיהם, לרבות הגנטיקה.  הם מורידים מעצמם אחריות, ומרשים לעצמם להמשיך באורח החיים הקלוקל. מטופל אחד אמר לי פעם “אבא שלי וסבא שלי ולמעלה בקודש כולם סבלו מלחץ דם גבוה, כנראה שגם לי זה יקרה”, ובכך רצה להצדיק את עצמו להמשיך את מנהג האבא והסבא לשבת על סיר הבשר. הרבה יותר קל להאשים את מבנה הגנטיקה שירש מהוריו מאשר לשנות אורח חיים.
רבים חושבים, כולל חלק מהרופאים, שלחץ דם גבוה הוא תוצאה בלתי נמנעת של תהליך ההזדקנות, מתייחסים אליה כאילו היא מחלה שאי אפשר לרפא אותה. לדעתם אפשר לשפר את המצב על ידי ירידה במשקל ופעילות גופנית, אך הם אינם מאמינים שאפשר להבריא לחלוטין מהמחלה, היינו לנקות את הדפקות של כלי הדם. הם מאמינים שהנעשה אין להשיב, ואי אפשר להחזיר את הגלגל אחורנית.
העובדות הן אחרות. יש אוכלוסיות שלמות בעולם שאינן סובלות מלחץ דם גבוה, לחץ הדם הממוצע אצלם בגיל 60 110/70 שזהו לחץ דם אידיאלי. מה קרה לאותם אנשים בריאים כאשר הם היגרו לארצות מפותחות ושינו את הרגלי אכילה שלהם לתזונה המודרנית הרגילה. ראה זה פלא גם הם חלו ביתר לחץ דם בדיוק באותה רמה של האוכלוסיה המקומית. להיכן נעלמו הגנים המיוחדים שלהם?  הרמב”ם כבר כתב שמי שינהג במנהג הבריאות הוא ערב לו שלא יחלה.
אפשר לראות את זה בצורה מופלאה גם בחיות בטבע, שם אין לחיות טרשת עורקים כלל, העורקים שלהם נקיים לגמרי. לעומת זאת, כלבים וחתולים שגדלים בבית, ואוכלים את אותו ג’אנק פוד שאנשים אוכלים, סובלים מאותן בעיות בכלי הדם.
ודאי שיש גורם גנטי משמעותי שמשפיע על מחלות. אך גנטיקה היא רק פוטנציאל אפשרי למחלה. הגנטיקה יכולה להגביר  את האפשרות לחלות כאשר אדם חי בצורה לא בריאה. אך גם אדם שיש לו גנטיקה גרועה, אם ישמור על אורח חיים בריא, הוא לא יחלה ביתר לחץ דם ובמחלות אחרות. לעומת זאת  גם למי שיש גנטיקה טובה, אם יתעלל בגופו לאורך שנים, הוא בסיכון גבוה לחלות.
לשמחתנו, גם אנשים שכבר חולים ביתר לחץ דם, כאשר הם משנים את אורח חייהם, ברוב המוחלט של המקרים חוזרים לבריאות מלאה ללא תרופות. (למען הסר ספק, דפקות כלי הדם אינם מתנקות לחלוטין, אך השכבה שמכסה אותם יורדת בחלקה, וזה כבר מספיק כדי לחיות חיים בריאים).
לפני 80 שנה ד”ר וולטר קמפנר ערך מחקר על חולים בלחץ דם גבוה מאד בסביבות 240/150, באותה תקופה עוד לא הומצאו התרופות להורדה מלאכותית של לחץ דם, ומי שחלה ביתר לחץ דם שכזה, הדבר  נחשב לגזר דין מוות. תוחלת החיים הממוצעת של החולים עמדה על 6 חודשים בלבד מאז שלחץ הדם שלהם עלה למימדים הגבוהים. ד”ר קמפנר  נתן למטופלים שלו תפריט עשיר בפירות ובאורז, 70% מהחולים שלו הבריאו לחלוטין והגיעו לתוצאה המדהימה של לחץ  דם בגובה של 105/80. היום יש לנו ידע תזונתי רחב יותר, ומבחר עצום של מאכלים שאפשר לאכול, ואחוזי הריפוי גבוהים בהרבה. אנחנו רואים למעלה מ-90% הצלחה.
כמיליון בני אדם בישראל נוטלים תרופות להורדה מלאכותית של לחץ הדם. רוב האנשים אינם מודעים לתופעות הלוואי המסוכנות של התרופות שהם לוקחים. יתירא מכך, התרופות גם אינן מספקות הגנה מלאה, ועשרות אלפי אנשים בישראל מתים בכל שנה  כתוצאה מלחץ דם גבוה, על אף התרופות שנטלו.
אין ספק שלחץ דם גבוה הוא מסוכן, וכשהוא גבוה חובה לקחת תרופות כדי לאזן אותו, אך אפשר בד בבד לרפא את הגוף באמת ולהוריד את לחץ הדם בצורה טבעית על ידי  שינוי של אורח חיים עד שלחץ הדם יתאזן ולא יהיה צורך בתרופות.
כדי לסגל אורח חיים שאיננו מורגלים אליו, ליווי מקצועי מקל עלינו מאד בתהליך. מה שנדרש קודם כל זה רצון. אין דרך לאלץ אדם לבחור בדרך חיים בריאה אבל לפחות רצוי שלפני שאדם עושה בחירה כל כך דרמטית בחייו, האם להיות חולה או בריא, ראוי שהוא ידע את העובדות על בורין:
 אפשר להבריא לתמיד מלחץ דם גבוה – זאת לא גזירה, זאת לא ירושה – בידינו הדבר.
בשבוע הבא אתן את ההמלצות איך לרפא את הגוף מלחץ דם גבוה.

 

logo בניית אתרים