משלוח חינם בקניה מעל 500 ש"ח

הספריה שלי


דינה-די אוהבת את השבת

לא פעם אני שואלת את עצמי מה גורם לספר זה להיות להיט במשך עשרות שנים.  רבבות ילדים יודעים אותו בעל פה, ודואגים להנחיל את המורשת של הספר לילדיהם ונכדיהם. אפילו הציירת החילונית שציירה אותו, נראה היה שהתקשרה למושג של שבת בעקבות אותו ספר. ובעצם בספר אין עלילה, אין מסירות נפש, רק הכנותיה וציפיותיה של ילדה מקסימה לשבת המלכה.
זה מזכיר אולי את מה שמספרים בשם רמשה פיינשטיין (אולי ראהרון קוטלר) ששאלו מדוע יהדות אמריקה לא החזיקה מעמד ברוחניות? הרי האבות המייסדים שמרו שבת, ואפילו הקריבו את פרנסתם כדי לשומרה, מדוע העיפו בינהם מאחרי גוויהם את השבת על כל מצוותיה? התשובה שנתנו הייתה שהאוי ויישל ההורים גרמו לכפירה של הילדים. נכון, שמרו שבת, אבל גנחו, ‘אוי כמה קשה לשמור שבת’, ‘אוי כמה קשה שמעיפים אותנו מהעבודה’. שמעו הילדים את הקרעחץ והחליטו למה לנו, נתפטר מהעול, מהקושי הזה.
זכורני לפני עשרות בשנים חזרנו בטיסה ישירה מארצות הברית לארץ. אז, היה מוקרן סרט על מסך ענק וכל הנוסעים ראו אותו, רצו או לא. הסרט הזה היה כולו גילוי עריות ושפיכות דמים. כל בקשותי לצוות שיכבו את המסך עלו בתוהו. מיד כאשר חזרנו ארצה עוד לפני שפרקנו המזוודות, התקשרתי לתכנית ברדיויש עם מי לדברלהתלונן על הכפיה החרדית הנוראית הזו, שמחייבים אותנו לשבת צמודים למסך המתועב במשך שעות ארוכות. הזדהיתי בשמי המלא.
מי שהנחה את התוכנית אמר לי, ‘אוי קשה להיות שומר תורה’. הזדעקתיקשה להיות שומר תורה? קשה להיות חילוני שאלו הם חייו, שלא יודע מהי קדושה, שהכל פרוץ, אשרי מי ששומרת תורה ומצוות. להיות שומר תורה ומצוות היא הדרך היחידה לאושר אמיתי’.  נדהמתי כעבור כמה ימים כאשר קבלתי מכתב בדואר, כתב לי אדם שהוא בראשית צעדיו לחזור בתשובה, ויש עליות ויש נפילות, ועתה הוא בתקופה קשה, והנה הוא שמע אותי ברדיו ושמע את ההצהרה המאושרת שלי כמה טוב להיות שומר תורה ומצוות וזו הדרך היחידה ואין בלתה, ואז גמלה בלבו ההחלטה הוא ממשיך ויהי מה?! (עד היום שמור עמדי המכתב).
את האווירה הזו מעביר הספר של דינה די אוהבת את השבת. לא, לא קשה עלינו לשמור שבת לא מכביד עלינו, אנחנו לא סופרים את השעות שהיא תעבור, להפך, במוצאי שבת קשה לנו שהיא עוזבת אותנו, אנחנו אוהבים אותה כי היא המתנה הנפלאה שנתן רק לנו הקדוש ברוך הוא. על כל צעד ושעל כבר מיום חמישי דינה די משדרת את האהבה העצומה שלה את השבת. במקום ללמד את הילד זה אסור וזה אסור, וכמה קשה ללמוד שבת, הוא חווה את החוויה הנפלאה של כמה נפלא וטוב לנו בשבת וברוך השם שהמתנה הזו חוזרת על עצמה בכל שבעה ימים.
logo בניית אתרים