חינוך עם חיוך הסדרה של שלוה בחווה


חינוך עם חיוך הינה סדרה מיוחדת במינה – יש בה כדי לתת לילד להבחין עד דק בסוגים שונים של מידות, מודעות לתחושות ולקחת אחריות לתוצאות.

הסיפורים נכתבו בחרוזים מקסימים בצורה הומוריסטית ברורה ופשוטה מלאת חן ועוצמה אשר הפכו את הספרים לרבי מכר.


חיפוש :
הקנית הרגלי סדר ונקיון לילדים הוא נכס לכל החיים. ילדים מעצם טבעם אוהבים לעשות באלאגן, אבל לא פחות מכך הם נהנים לעשות סדר. מה שנטמיע בהם בילדותם, ילווה אותם לכל חייהם.
עצבים. חוסר שליטה. כעס. צעקות. כולנו מכירים את המצבים הללו. הם לא מאופיינים דווקא לגיל מסוים. התינוק בן שלושת החודשים שהתיבש בשמש והוא רעב, ואמו שלא מצליחה להשתלט על המצב בעקרון נמצאים באותו מצב של כעס, ייאוש וצעקות
איך מגדלים ילד שובב? איך מחנכים אותו למרות שהדבר בהרבה מקרים ממש לא קל! הילד השובב הוא עצמאי, הוא לא פועל על פי ההוראות, ותמיד יש לך רעיונות מסוגים שונים.
הדשא של השכן ירוק יותר – אבל לכל הפחות בכל הנוגע לדשא אנחנו מודים שגם אצלינו הוא קצת ירוק. מזלה של המשפחה לא שפרה עד כדי כך, בכל הנוגע למשפחה בטוחים הילדים (ולא רק...) שהמשפחה שלהם לא שווה כלום, ורק המשפחות האחרות הן נהדרות.
הפחד מכשלון הוא מצמית, הוא מקפיא, הוא גורם לאדם לאבד את כל הביטחון העצמי שלו. אדם יש לו חזון, יש לו חלומות, יש לו כשרונות, הוא מפחד לממש אותם, שמא יכשל?
יש כלל עיקרי וחשוב מאד בחיינו. היכולת לדעת מה שאנו יכולים לשנות ומה אנו לא יכולים. והשלב הבא לדעת לקבל את עצמנו ולהכיל את עצמנו עם כל הדברים שלא נתנים לשינוי.
הרבה מהמחלקות, הרבה מהריבים גם בתוך משפחות קורות בגלל השוואות לא נכונות שעושים. הנה סיפור אמיתי במאת האחוזים. סיפר לי פעם בעל עסק, בשיא הרצינות וללא כל ציניות שהספר שלי הציל להם את שלום המשפחה. יש להם עסק ענק לקמעונאות ולסיטונאות אשר הוא מנהל אותו ועובד פיזית קשה שעות ארוכות בכל יום.
כמו הכותרת של הספר, כך התוכן, בסופו של יום, האם הייתה צודקת, אך מה משדר לנו הנרטיב של הסיפור, מה אנו רואים ממנו. הספר מתמקד דווקא באלו חלשי האופן בחברה, שאין להם חוט שדרה והם נוטים לפעול על פי מה שמכתיבים להם החזקים יותר, למרות שהם יודעים שמה שהם עושים לא נכון ולא ראוי, אין להם את הכוח לעמוד בפני הפיתויים.
הסיפור דן במידת הגאווה. אדם יהיר ומתנשא, מנסה להגדיל את עצמו בשתי דרכים, האחת היא להתגאות בכל המעלות שיש לו, והדרך השניה היא להקטין את השני, ככל שהאחר קטן יותר הוא מרגיש את עצמו נעלה יותר וחשוב.
הסיפור דן בטקט - ר' יעקב קמינצקי נשאל פעם על אילו דברים צריכים לעמוד בעיקר בחינוך הילדים ולא לוותר, ואם יש צורך גם לתת מכות. (ר' יעקב לא היה מודע ומעודכן בחוקים החדשים בכל הנוגע לחינוך ילדים על ידי ההורים כולל גם מתן מכות מפעם לפעם!). תשובתו של ר' יעקב הייתה שכל דבר שבטוח שהילד לא ילך אתו לחופה, אפשר ללכת בטובות, ואין צורך להתעמת יתר על המידה (לא ראינו ילד שהולך לחופה עם טיטול, או מוצץ) אבל אותן מידות שהילד יכול להביא אותם אתו לחופה, לעמוד עליהם ולחנך ולשוב לחנך, ולעמול ולחנך. (ראיתם חתן שקרן? לא ישר? חסר טקט? אוהו אוהו ראינו מבוגרים חסרי טקט!)
הסיפור דן ברגשי נחיתות - רגש נחיתות נובע לא פעם מטעות בצורת ההסתכלות. אם נפקח את עיננו נגלה שבעצם אף אחד בעולם אינו מושלם, האחד יפה, השני חזק, השלישי עשיר, הרביעי חמד, לכל אדם, גם המוצלח ביותר יש גם חסרונות, ישנם דברים שחסרים לו. לפעמים החסרונות כביכול הם הכרח אם רוצים את המעלות, ואין שני התכונות יכולות לדור בכפיפה אחת.
טואול בניית אתרים